Paletli Tuğla

Dogu Tugla ve Kiremit San. Ve Tic. Ltd. Sti.

slider
Paletli Tuğla
Ürünler

İnşaatta sağladığı avantajlar sayesinde en ana yapı malzemesi olarak en çok kullanılan tuğlaların birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar genellikle kullanım alanlarına göre blok, izolasyon ve baca tuğlası olarak ayrılıyor olsa da son zamanlarda paletli tuğla olarak bir tuğla çeşidi daha ortaya çıkmıştır. Bu tuğla aslında ayrı bir tuğla olmayıp blok, izolasyon ve baca tuğlalarının sevkiyatıyla ilgili bir durumdur. Peki, nedir bu paletli ürünler? Daha önce de belirttiğimiz gibi tuğlaların sevkiyatlarına çok özen gösterilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ürün zarar görebileceği gibi sevkiyat aracına istenilen sayıda tuğla yerleştirilmesi sorunu da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle de tuğlaların ambalajlanarak sevk edilmesi gerekmektedir. İşte ambalajlanarak satılan tuğla çeşidine de paletli tuğla ismi verilmektedir.
Paletli tuğla üretebilmek için ilk olarak bir palet üzerine tüm üretim aşamaları tamamlanmış ve satışa hazır tuğlalar muntazam bir şekilde yerleştirilmekte ve etrafı uygun bir ambalajla sarılmaktadır. Ardından ise paletler tırlara üzeri açık bir şekilde yerleştirilerek sevk edilmektedir. Bu şekilde üretilen tuğlaların hem fabrikaya hem de alıcıya birçok avantajı bulunmaktadır. Birincisi nakliye araçlarına yüklenmeleri kolay olmakta, diğer yandan ürünlerin dağılmaları, araçtan indirilmeleri ve zarar görmeleri engellenmektedir. Son olarak da bir palete ve bir nakliye aracına sığacak tuğla miktarı da belli olduğundan ürün yüklemede bir standardizasyona gidilmektedir.

Paletli tuğlalar belli miktarda tuğladan oluşmaktadır. Ancak bu tuğlaların sayıları tuğla çeşidine göre de değişkenlik göstermektedir. Örneğin bir tıra 26 adet palet sığdırılmakta, paletlerde ise 8 sıralı yükseklik yapıldığında 8.5 tuğladan 612 adet, 13.5 tuğladan ise 384 adet tuğla bulunmaktadır. Sıralar 9’lu olarak da ambalajlanabilmektedir. Paletli tuğlaların fiyatları da yine içeriğine ve palette bulunan tuğla sayısına göre değişkenlik gösterdiğinden fiyat için firma ile irtibata geçilmesi gerekmektedir.